Trzebiatów - gdzie jest położony, co warto zwiedzić, jakie zabyt

Trzebiatów

Trzebiatów to miasteczko, w którym żyje ponad 10 tysięcy mieszkańców, stanowiące siedzibę gminy. W linii prostej, oddalone od morza o 8km.  Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XII wieku, natomiast w XIII wieku Trzebiatów dostał prawa miejskie. Trzebiatów, jak na tak niewielkie miasteczko, może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Co ciekawe, cztery zabytkowe budowle sakralne służą do dziś wiernym w czterech różnych wyznaniach: rzymskokatolickim, grekokatolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Zapewne dlatego Trzebiatów nazywany jest miastem czterech kultur.

Odległości od innych miejscowości:
  • Odległość od miejscowości Rewal - ok. 17 km
  • Odległość od miejscowości Pobierowo - ok. 23 km
  • Odległość od miejscowości Mrzeżyno - ok. 10 km
  • Odległość od miejscowości Dźwirzyno - ok. 17 km
Jakie ciekawe atrakcje są w tym miejscu?

KOŚCIÓŁ MARIACKI (ul. Jana Pawła II)

Pięknie zachowany Kościół Mariacki pochodzi z XIVwieku. Z tarasu umieszczonego na dziewięćdziesięciometrowej wieży można oglądać panoramę miasta i okolic. Najstarszy dzwon tego Sanktuarim pochodzi z końca XIV wieku. Służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego.

SZLAK SŁONIA

Jest to ciekawostka turystyczna Trzebiatowa. Szlak ten prowadzi przez najciekawsze miejsca w tej miejscowości. Jego długość wynosi około 2 km. Wszystkie punkty oznakowane są widocznymi z daleka tablicami, na których widnieje informacja, na temat danego obiektu. Na każdej z nich pojawia się motyw przewodni - słoń, który jest symbolem Trzebiatowa. Wizerunek słonia z poganiaczem, pojawia się także na końcu trasy. Wykonany został w XVII w. techniką sgraffito. Dokładne miejsce - ściana kamienicy nr. 26.

RATUSZ I RYNEK STAREGO MIASTA

Ratusz z początku XVIII wieku zdobny w wieżę zegarową. Po jego gotyckim, piętnastowiecznym poprzedniku ostały się 3 arkady z zachodniej części budynku. Jest to serce każdego miasta, dlatego warto odwiedzić to miejsce. Rynek Starego Miasta wybudowany w szachownicowym układzie ulic, charakterystycznym dla średniowiecza. Najstarsze kamienice stojące wokół rynku pochodzą z XVI wieku.

MURY MIEJSKIE (ul. Wąska)

1,6 km część ceglanych murów obronnych do dnia dzisiejszego zachowała się w Trzebiatowie. Zostały one wybudowane w XIV wieku.  Obok znajduję się okrągła Baszta Kaszana, pochodząca z początków XIV wieku. Jej nazwa nawiązuje do pewnej legenda, która mówi o tym, że jeden ze strażników pilnujących w nocy murów, strącił z wieży misę z gorącą kaszą. Spadła ona na głowę jednego z gryficzan     szykujących się do szturmu na Trzebiatów, dzięki czemu strażnik ocalił miasto przed podstępnym atakiem.

INNE MIEJSCA WARTE UWAGI

  • Kaplica Św. Ducha została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku. Służy wiernym wyznania prawosławnego.
  • Kaplica Św. Gertrudy - wybudowano ją w XV wieku w stylu późnogotyckim. Służy wiernym wyznania grekokatolickiego.
  • Kościół Św. Jana Ewangelisty - wybudowany w stylu neogotyckim. Służy wiernym wyznania ewangelicko-augsburskiego.
  • Pałac, w którym obecnie mieści się Trzebiatowski Ośrodek Kultury.
  • XVI-wieczny Krzyż Pokutny.
  • Bogato zdobiony most nad Regą, wybudowany w 1905 r.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.grzybowo.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0