Historia Grzybowa

W XIV wieku w 1320 i 1323 r. w księgach miejskich wspomniano o bliżej nieokreślonej siedzibie położonej w okolicach Kołobrzegu, o nazwie Gribowe należąca do rycerza Arnolda de Gribowe, która przypuszczalnie uległa zagładzie.

Dzisiejsza miejscowość Grzybowo, wcześniej niemiecki Gribow została założona prawdopodobnie w tym samym miejscu, w 1822 r. dla eksploatacji borowiny (torfu), a należała do miasta Kołobrzeg.

W 1886 r. zamieszkiwało tu 512 mieszkańców, dla których najważniejsze znaczenie miało wydobywanie torfu. Torf służył także do użyźniania gleby i jako podściółka dla zwierząt domowych, zastępował materiał opałowy.

Od roku 1882 został wprowadzony do celów leczniczych, ma miejsce do dzisiaj. Z upływem czasu liczba mieszkańców malała i w 1939 r. mieszkało tu tylko 342 mieszkańców, co wiązało się ze spadkiem wydobycia torfów.

Dziś Grzybowo z dawniej wsi ulicowej o luźnej i rozproszonej zabudowie przekształciła się w regularne osiedle jednorodzinne z zabudową letniskową głównie w północnej części.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00